Вести

Знамо шта су наши циљеви на јединој планети коју имамо

Председник Србије Александар Вучић поручио је данас да сви знамо шта су наши циљеви у борби против климатских промена, додајући да је време да слушамо једни друге, јер ако ову трку изгубимо, неће остати ништа за нашу децу.

Вучић је истакао да су сви сагласни да се мора улагати у животну средину и у борбу против климатских промена.

"Сви се слажемо да будуће генерације морају да се образују како не би поновили грешке које смо ми направили на јединој планети коју имамо", додао је Вучић у обраћању на Самиту лидера о климатским променама - ЦОП26 у Глазгову.

Додао је да је почаствован тиме што је Србија на скупу у Великој Британији једна од ретких представника источно-европске групе земаља

Подсетио је да је Србија и потписница Париског споразума о ублажавању климатских промена, како би допринела смањењу ефекта стаклене баште, што је, додао је, кључни део споразума, који неке земље још увек нису оствариле.

"Чврсто верујемо да је ово сјајна прилика за Србију да пружи допринос финализацији договора, за који се надамо да ће бити унапређен у односу на Париски споразум", рекао је Вучић.

Председник Србије је истакао да Србија жели да као резултат до 2050. године прилагоди кроз нове индустрије и нова радна места, како би се смањио ефекат стаклене баште.

Указао је да је "зелени план" Србије у великој мери повезан са економском стабилношћу земље.

Додао је да ће Србија издати и зелене обвезнице, које ће допринети очувању и напретку наше економије.

"Сви знамо шта су наши циљеви, који су за неке бајка, али да морамо да радимо на њима и будемо искрени једни према другима. Све зависи од примене ових планова у Србији. Вилијем Шекспир је рекао да треба писати за оне који слушају. Време је да слушамо, ако не будемо слушали неће остати ништа за нашу децу", рекао је Вучић.

Он је истакао и питања којима би требало да се позабавимо, а нека од њих би требало да дају одговоре, која ће бити интересна стопа, како да се приступи интересним фондовима, како да се третирају нуклеарне електране, како да се граде обновљиви извори енергије...

"Kако ћемо решавати системе јавног дуга, како ћемо третирати цене природног гаса? Дошао сам овде користећи електрично возило од Лондона до Глазгова, како ћемо успети да микрокобалт, који настаје од тих возила, прерадимо...", рекао је Вучић.

Знамо све, али то морамо и да учинимо

Председник Србије Александар Вучић, који се данас обратио на Самиту лидера о климатским променама - ЦОП26 у Глазгову, истакао је да делује лако говорити о борби против климатских промена, али да је у тој области много контрадикторних питања, која захтевају одговор, али која није лако дати, и поручио да ће се Србија итекако борити за заштиту животне средине.

"Најлакше је говорити. То је као када правите политичке програме 90-их година, са увођењем више странака, па почнете да састављате списак жеља. Тако и овде, сви хоћемо зеленило око нас, чисту воду, електричне аутомобиле, али не знамо шта бисмо са литијумом, никлом, кобалтом, са рудницима бакра, челика, а све нам треба за те аутомобиле", указао је Вучић за ТВ Пинк.

Питање је, каже, и шта ћемо са нуклеаркама, јер су, примера ради, Немци против, а Французи за, затим шта ћемо са тиме како третирати природни гас, шта ћемо са ценом, како да "излазимо" из угља и правимо обновљиве изворе енергије, када они плаћају активисте у нашој земљи да спречавају градњу хидроцентрала, тврдећи да тиме уништавамо реке, а ветропарковима птице.

"Шта хоћемо и како хоћемо да постигнемо, то је питање", рекао је Вучић и додао да су му прилазили бројни лидери који су изразили слагање са његовим обраћањем.

Председник Србије је указао да је реч о борби у којој мора да се уложи огроман новац - да би се сачувала животна средина, чистија вода, ваздух, смањило загађење, да сачувамо планету.

"Овде су говорили о триолинима доступним. Ја сам рекао ок, али по којој то цени? Да ли то неко дели џабе или има услова и која је каматна стопа", приметио је Вучић.

Додао је да се у тој области намеће много проблема, јер, примера ради, ако желимо да за неколико стотина мегавата подигнемо производњу еклектричне енергије, потребно је улагање од 2 милијарде евра.

"А, како то да урадимо? Уз Ђердап 3, Бистрицу, а шта ћемо када дођу активисти да кажу да не уништавамо реке? Много је ту питања која су контрадикторна. Није их лако решити, али је важно да људи разумеју да се боримо, да ћемо морати да градимо капацитете за обновљиву енергију, да идемо на чистију енергију, да не допустимо да будемо земља која ће да заостаје", рекао је Вучић.

Разговарао сам са свима у Глазгову

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је на самиту у Глазгову разговарао са скоро свим представницима из окружења, али и са европским лидерима попут немачке канцеларке Ангеле Меркел, француског председника Емануела Макрона, председнице Европске Комисије Урсуле фон дер Лајен.

Он је на питање о чему је све разговарао на самиту, рекао да су разговори били углавном око енергетских питања, али и свих других ствари.

"Људи и дођу на овако велике скупове да би могли да разговарају. Скоро са свима из окружења сам разговарао, једино Мађара нисам видео. Разговарао сам са свима из окружења, од Меркел до Макрона, са Макроном нешто дуже, најдуже са Урсулом фон дер Лајен и она има иницијативу да разговарамо о свим проблемима, не само обећањима и да видимо шта ЕУ може да учини за нас", рекао је Вучић.

Он је казао да је она покренула иницијативу да се организује састанак у Бриселу са представницима Западног Балкана и да се нада да ће премијерка Ана Брнабић наћи времена за њега.

"Ако узмете за пример Албанију, они троше 17 милиона евра више, него за нормалну цену енергената. Они немају угаљ имају само воду, а када воде нема нема струје. Проблема је много. Причао сам данас и са премијером Луксембурга Гзавије Бетелом и у много чему имамо иста мишљења у превазилажењу енергетске кризе", рекао је Вучић.

Како је појаснио сваки министар када га питате они причају лепе приче, али морате да имате целину да сагледавате ситуацију.

"Гзавије то разуме и разуме колико ћемо проблема имати у вези овога. То што су данас цене гаса ниже не значи да су повољне. То су ненормалне цене. Цена струје јуче у Србији је била 189 евра по мегавату, а данас кошта 52, а ми продајемо за 35. Ми смо 5 или 6 пута изгубили јуче. Трудимо се да не буде нигде проблема", рекао је Вучић.

Он је казао да се троше резерве гаса из Банатског двора и додао да је Србија дала и Сарајеву гас да се људи тамо не би смрзавали.

"Имамо још око 198 милиона кубних метара. Трошимо резерве из Банатског двора и зато морамо да разговарамо са Русијом. Тај сусрет 25. новембра нам је од кључног значаја", рекао је Вучић.

Сви причају о улагањима у екологију, нико паре не нуди бесплатно

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас у Глазгову, где се одржава глобални самит о климатским променама, да је Зелена агенда важна за Србију и да наша земља мора полако да замењује угаљ обновљивим изворима.

Вучић је рекао да сви причају на самиту о средствима за екологију, али да нико не нуди те паре бесплатно.

"Наравно не дају нам џабе. Бесплатан сир постоји само у мишоловци, ја га још нисам пробао а нико ми није ни понудио", рекао је Вучић за Пинк.

Kаже да сви који учествују на самиту знају да је то истина и да му је један важан европски лидер рекао да је у свом обраћању све тачно рекао.

"Баш ме брига шта ће да кажу силни еколошки активисти", навео је Вучић и истакао да је утицај малих земаља на светску животну средину безначајан и да мере треба да предузму велике земље као што су САД, Kина, остатак Европе.

"Словеначки премијер рекао ми је јутрос да сам добро приметио да има све више независних људи, самосталних и суверених који почињу да питају и само постављају питања.

Ми у Србији више од 65 одсто имамо зависност од угља, а сва срећа да га имамо, јер не бисмо имали сада струју. Морамо да напуштамо угаљ, али хоћемо то полако, како не би угрозили нашу енергетску безбедност", нагласио је Вучић.

Kаже да је важно да чувамо животну средину, али да је за увођење електричних аутомобила потребна батерија.

"Тако да морате да имате и литијумске руднике, а ко ће онда да отвара те руднике, када пошаљете (ЕУ) људе који кажу - немојте да отварате литијумске руднике. А, хоћете да имате електричне аутомобиле, договорите се шта хоћете од себе и од нас. Лепо је причати бајке људима, то људи воле да слушају. Напредно су сада оријентисани сви који говоре само о Зеленој агенди, па свако од нас више воли да види шуму него голо брдо".

Вучић је навео да је то као у стрипу Алан Форд где се каже - боље бити здрав него болестан.

"Да видимо који лек користимо да бисмо постали здрави од болесног какви смо данас или ће тај лек да нам додатно оголи брдо", поручио је председник Србије.

Истакао је и да су угаљ и нуклеарна енергија много бољи за балансирање енергетског система од ветра и сунца.

"Морамо да радимо на Зеленој агенди, која значи да имате чисту животну средину, али морамо полако да мењамо угаљ да не бисмо остали без струје и да мењамо полако за обновљиве изворе", рекао је Вучић.

Национални циљеви јака економија, мир и демографија

"Национални циљеви Србије су - јака економија, мир и стабилност, као и другачија популациона политика, јер без тога не вреди све што радимо", поручио је данас председник Србије Александар Вучић истичући и да су народ и независна политика најснажније оружје које Србија има.

Он је за ТВ Пинк указао на снагу и могућност Србије да одговори на безбедносне изазове, што подразумева снажну војску и безбедносне снаге, које су, како је рекао, петоструко снажније него раније, али да то још није довољно.

Вучић је истакао да је и зелена агенда један од циљева.

Председник је указао да Србија мора да има и националну амбицију и да јој је циљ да буде економски најразвијенија у региону.

Рекао је и да Србија треба да снажи и јача, као и да гради најближе односе са суседима, као и прави аранжмане са пријатељима из света.

Сара је наша, хвала јој на онаквој најави

Председник Србије Александар Вучић захвалио је данас председавајућој на Самиту о клими у Глазгову на начину на који је најавила његово излагање, откривши да је реч о Сари Павков, девојци из Новог Сада.

На седници ЦОП26 у Глазгову, Сара је изазвала изненађење, када је обраћање председника Србије, најавила.

"Велико ми је задовољство да поздравим мог председника, његову екселенцију Александра Вучића, председника Србије".

Вучић је за ТВ Пинк рекао да је то наша девојка, Сара Павков из Новог Сада, која ради у ЦОП-у.

"Хвала јој на томе, то је леп и пристојан, нормалан начин да своју земљу промовишете. Хвала јој на томе, мало сам се постидео", признао је председник Србије.

Надлежни одмах да провере да ли је неко пуцао на Ђокића

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да нема сазнања да је неко покушао да упуца, како тврди Мариника Тепић, синдикалца ЕПС-а Милана Ђорђевића Ђокина и поручио надлежним органима да то одмах провере.

На питање новинара ТВ Пинка да прокоментарише то што Тепићева из ССП-а тврди да надлежни нису реаговали што је неко наводно покушао да упуца тог синдикалца ЕПС-а, Вучић је рекао:

"Нисам чуо да је неко покушао да га упуца, надлежни органи морају одмах да реагују и то провере, осим ако није још једна у низу њених лажи. Проверићемо то".

На питање да прокоментарише, такође, њену тврдњу да постоји наводно прислушни центар у ЕПС-у који је прислушкивао његовог оца, Вучић је казао да је изненађен откуд то да се она брине за његовог оца пошто је, како је рекао, изрекла много лажи о његовој породици у претходном периоду.

"А сада решила да брани мог оца? Прочитаћу Тепићкино писмо када будем имао времена, прочитаћу га у авиону, сигуран сам да је квалитетно написано. Мој посао је да реагујем на пристојан начин, пошто су то углавном глупости".

Кривокапић добродошао у Београд, Дејтон други рушили, а не Република Српска

Председник Александар Вучић рекао је данас да је премијер Црне Горе Здравко Кривокапић добродошао у Београд и да Србија са Црном Гором жели да има добре односе.

Он је за ТВ Пинк у Глазгову рекао да се нада да ће са Кривокапићем моћи да се види вечерас на вечери, а да ће се сутра и званично састати.

На питање колико могу да се смире тензије са Црном Гором, Вучић је рекао да неких тензија и нема, као и да их Србија није ни изазивала.

"Неки су мислили да Србију окриве за све, али ми желимо добре односе поштујући Црну Гору. Немамо велика очекивања, али разговор је благородан", поручио је Вучић.

Он је додао да се у Глазгову није срео са председником Црне Горе Милом Ђукановићем, као ни са председавајућим Председништва БиХ Жељком Комшићем.

Поводом извештаја који је представио високи представник у БиХ Кристијан Шмит и у коме се помиње могући распад БиХ и сукоби, Вучић је рекао да га није пажљиво прочитао и да се зато још не би изјашњавао.

Каже да је видео оптужбе на рачун Републике Српске и како наводно Република Српска жели рушење Дејтонског споразума, и указао да су га сви други рушили, а не Република Српска.

"Али желим с пажњом да прочитам извештај", напоменуо је.

На констатaцију да из међународне заједнице не мисле и питање зашто то тврде, Вучић је рекао да треба анализирати и да ли су Срби у праву, али је оценио да за Србе међународно право и правда не постоје.

"Када су растакали бившу Југославију рекли су да сви могу да се одвоје од Србије, али да Срби не могу од било кога. Направљен је изузетак из поштовања међународног јавног права и зато је смешно када причају о вредностима и праву и правди. То не постоји", оценио је Вучић.

Он је нагласио да на Бледу и у Сарајеву причају о праву на опредељење, у Приштини исто, а кад се дође до Срба онда се то не признаје.

"Кажу идите у ћошак, немате право ни на шта. Они су много јачи, већ су нас бомбардовали, али немојте да причате о праву и једнаким аршинима", истакао је Вучић.

Он је оценио и да се део међународне заједнице никада није руководио ни правом ни правдом, као и да у Србији увек виде потенцијалну опасност.

"По политичкој и економској снази треба је оборити и спустити да би се играли у луткарском позоришту", рекао је Вучић додајући да Србија мора да разуме ситуацију у свету, али да није она отворила Пандорину кутију признавањем Косова, већ други.

"Не можемо да мењамо границе. Једино као народ можемо да се боримо за снажнију економију и напредак Србије, да унапредимо сарадњу", закључио је Вучић.

Неко гледа интерес своје земље, неко страних амбасада

"Свако има своје политичке амбиције, неко би да размишља о националним амбицијама, а неко о томе како да испуни стране интересе", каже председник Александар Вучић и додаје да ће уколико грађани изаберу оне који се уздају у страну подршку, честитати, али да сматра да то никако није добар, ни моралан приступ.

Вучић је тако прокоментарисао изјаву потпредседника Народне странке, бившег начелника Генералштаба Здравка Поноша, који се у медијима помиње као потенцијални председнички кандидат, да кад "неко одлучи да Хила извуче из пензије и доведе га у Србију, то значи да постоји извесност да он неће отићи, а да Вучић остане".

Председник је за ТВ Пинк истакао и да у нашој земљи не могу више страни амбасадори да састављају владу, што су, каже, раније могли, као и да данас не могу да утичу на одлуке ко ће бити члан владе или амбaсадор.

"Свако има своје политичке амбиције, неко би да размишља о националним амбицијама, а неко о томе како да испуни стране интересе. Немам ништа против, ако грађани изаберу њега, а опште је познато како је оснажио војску. Ако желе такве, који се уздају у снагу страних амбасада, да им помогну у довођењу и одвођењу других са власти, честитаћу. Али, не мислим да је то моралан и добар приступ за земљу", рекао је Вучић.

Упитао је, шта ће бити ако његови политички противници не дођу на власт.

"Онда ће да предузму шта? Од 2014. године слушам те приче. Шта, почеће да туку људе на бирачким местима, упашће у Скупштину са антиваксерима, да долазе "5 на 1" у Председништво. То као бајке за децу да слушам", рекао је Вучић.

Он је додао да споља може да се добије помоћ, пре свега финансијска, те да су велика улагања споља да се руши власт у Србији, која је, каже, за њих непослушна, јер слуша само своје грађане и ради у њиховом интересу.

"Већ су уложили стотине милиона евра, а посебно се цени ако сте у стању да опсујете све по списку, онда можете да напредујете. Али, то није ново. Новац је важан, знају они то, али није свемогућ", указао је Вучић.

У том смислу, навео је да мора да постоји политички програм, да људи препознају марљивост, поштење, рад, залагање...

"То код њих нису до сада могли", констатовао је он.

Коментаришући наслова да је Понош генерал који сме "у рат" са Вучићем, рекао је да он неће ни у какве ратове, да у СНС не журе са кандидатурама, док се са друге стране већ спомињу имена, али, како је рекао, углавном они иза којих би неки да се сакрију, да се не види да се гласа за Ђиласа, Јеремића.

Важни сусрети наредних дана, с Димитровим, Кривокапићем

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће наредних дана имати важне сусрете у Београду у оквиру иницијативе Отворени Балкан, а да ће уместо Зорана Заева доћи вицепремијер Северне Македоније Никола Димитров.

Вучић је рекао да ће у разговорима о овој иницијативи, у којима учествује и Албански премијер Еди Рами, бити и доста наших и страних бизнисмена.

Додао је да ће имати разговор и са представницима Црне Горе и да ће се састати, већ вечерас када се буде вратио из Глазгова и ујутру, са црногорским премијером Здравком Кривокапићем.

"Такође, биће одржан и Атлантски савет у Београду. Разговараћемо о много важних тема", навео је Вучић.

Поручио је да сами можемо да мењамо своју будућност него да то препуштамо другима.

Вучић је казао да је од активности наредних дана за њега најважније то што ће у петак почети радови на изградњи ауто-пута Пожаревац - Велико Градиште - Голубац, који ће тај део Србије да повеже са Београдом и Новим Садом.

Истакао је да ћемо када буде готов од Београда моћи да стигнемо до Голупца за само сат и пет или 10 минута и да ће тај ауто-пут бити веома важан да наши људи почну да се враћају у тај део земље.

"Верујем да ћемо до краја године завршити и пут Кладово - Доњи Милановац и верујем до маја или јуна и деоницу од Милановца до Голупца и онда ћемо имати праву Дунавску магистралу, пут као писту и моћи да уживамо када тамо идемо", навео је Вучић.

Додаје да сада нема времена да се бави било каквим изборима, јер до избора има још много тога се уради.

Izvor vucic.rs